Henry Ford ve Howard Hughes

Yatırım dünyasında Henry Ford ve Howard Hughes, bugün yatırım konusunda milyonlarca insan geçmiş tecrübeleri değerlendirmek için araştırma yapıyor. Zenginlik ölçüsü ve çalışma kapasitesi bakımından geçmiş dönemdeki en iyi projeleri yöneten insanlar, bugün de bilgi kaynağı olmaya devam ediyor. Otomotiv sektörünün asla ikinci plana açılamayacak ismi olan Henry Ford, kendi sektöründeki muazzam çalışmalarla hem yatırımcılar için hem de idealist insanlar için iyi bir örnek olmuştur. Elbette ki insanların zaruri ihtiyaçlarını belirleyip bu şekilde değerlendiren bir sektörün gelişmesi kaçınılmaz olacaktır. Her ne kadar otomotiv sektörü bu konuda gelişimi aç bir yapı sergilese de, Henry Ford gibi insanlar bu gelişimi de gerçekten önemli katkı yapmışlardır.

Sermayesini doğru kullanmak suretiyle kendi ideallerini gerçekleştirmek isteyen zengin insanlar da karşımıza çıkmıştır. Bunlardan biri de pilot filmi yapımcısı ve iş adamı olarak bilinen Howard Hughes. Şimdi burada hayatını yaşamak isteyen ve kendi düzenini uygulamak için pek çok şeyi göze alan bir insan karşımıza çıkıyor. İş dünyasında Henry Ford kadar olmasa da, kendi dünyasında çok önemli başarılara imza atan Howard Hughes, birazcık hayalperest olan yatırımcılar için gerçekten iyi bir örnek ortaya koymuştur.

İdealinizdeki İnsan Size Yol Göstermelidir

Eğer idealiniz de işimizde başarılı olmak ekonomik anlamda sürekli gelişmek varsa, sizin örneğiniz Henry Ford olmalıdır. Burada karşılaştırdığımızda bir diğer insan Howard Hughes olduğu için, bu örneğin daha çok kendi hayal dünyasını inşa eden ve gerçeğe dönüştüren bir kişilik karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki pek çok insan için kendi isteklerinden vazgeçmeden hayatını yaşamak daha önemli. 24 Aralık 1905 yılında Amerika’nın Teksaslı eyaletinde bulunan Humble şehrinde dünyaya gelen ünlü iş adamı Howard Hughes, hayatı boyunca kendine koyduğu hedeflerin peşinde koşmuştur. Maddi imkânlarının üst düzey olması ve hatırı sayılır serveti sebebiyle, bu konuda çok şanslı olduğunu söyleyebileceğimiz bir insan karşımızda.

5 Nisan 1976 yılında hayatını kaybeden bu örnek gösterilebilecek insan servetini ve zenginliğini kendi hayatına aynı zamanda ideallerine kullanan bir insan olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayalini kurduğunuz dünya gelişmek zengin olmak ve daha güçlü olmak ile örtüşüyor. Sağ o zaman yaşam felsefesi daha farklı olan Henry Ford, farklı bir şekilde değerlendirilebilir. 30 Temmuz 1863 ve 7 Nisan 1947 arasında yaşamış olan Amerikalı ünlü iş adamı Henry Ford, özellikle 59 yıl devam eden evliliği ile de dikkat çekmiştir. Burada son derece mütevazı ve bir o kadar da düzenli yaşam şartları karşımıza çıkıyor.

Elbette ki örnekler önemli olmakla birlikte, paranın bozmadığı bir adam bu şekilde karşınızda yatırımlarını düzenli yapan ve kendine düzgün örnek olan insanların takip ettikleri sistemin çok daha verimli ve akılcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde hem yatırımcılık öğrenmek hem de insanların fikrini bir örnek olarak kullanmak çok akılcı görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir